Home » Genel » Bedelsiz Potansiyeli Hesaplama

Bedelsiz Potansiyeli Hesaplama

Bir Şirketin Bedelsiz Potansiyelini Hesaplama

Borsada işlem gören şirketler zaman zaman sermaye arttırımlarına giderler. Bu arttırımlar BEDELLi ve/veya BEDELSiZ şeklinde yapılabilir. Her iki işlemde de mevcut sermaye yükseltilir ve şirketi temsil eden hisse senedi sayısı arttırılır. Yatırımcılara ellerindeki hisse sayısına göre yeni hisseler verilir. Bu sermaye arttırımları hisse senedi fiyatlarını önemli oranlarda değiştirebilir. Özellikle BEDELSiZ sermaye arttırımlarında hisse senetlerinde sert hareketler olabilmektedir. Bu sebeple bir şirketin bedelsiz potansiyelini hesaplamak, yatırımcılara önemli avantajlar sağlayabilir. Bu sayfada bedelsiz potansiyelinin nasıl hesaplanacağı anlatıldıktan sonra bir hisse örneği ile hesaplama yapılacaktır.

Şirket sermaye arttırımlarını kayıtlı tavana kadar yapabilir. Kayıtlı tavan düşük ise yükseltmek için zamanı gelince SPK’ya başvuru yapılır. Amacımız BEDELSiZ POTANSİYELİNİ hesaplamak olduğu için kayıtlı tavanın maksimumda yani son özkaynak değerinde olduğunu kabul edeceğiz. Buna göre aşağıdaki formülü kullanarak bir şirketin bedelsiz sermaye arttırım potansiyelini hesaplayabiliriz.

BEDELSiZ_POTANSİYELi = (Özkaynaklar – ÖdenmişSermaye)/ÖdenmişSermaye

Bu formülden bir oran çıkacaktır. Çıkacak oran bize elinizdeki her hisse için size ilave kaç hisse verilebileceğini göstermektedir. Örneğin 3 rakamı çıktıysa ve elinizde 1000 hisse varsa bu bedelsiz potansiyeli ile hisse sayınız 3000 tane daha artarak 4000’e yükselecektir.

Borsaya bildirimlerde “X şirketi yüzde 300 bedelsiz yapacak” şeklinde ifadeler kullanılır. Bu şekilde yüzde cinsinden bulmak için ise BEDELSiZ_POTANSiYELi olarak bulunan oran 100 rakamı ile çarpılmalıdır.

Borusan Yatırımın (bryat hissesi) Bedelsiz Potansiyeli

Borusan Yatırım şirketinin (bryat hissesi), 2020 yılı 9 aylık bilançosuna göre bedelsiz potansiyelinin nasıl hesaplanacağı aşağıda gösterilmiştir. Bu işlem için KAP’tan indirdiğimiz finansal raporun “Özkaynaklar” ve “Ödenmiş Sermaye” kısımlarını kullanmak yeterli olacaktır.

Örneğimizdeki şirket BRYAT olduğu için ilgili bilanço görüntüsünü aşağıda gösterdik. Buna göre şirketin ödenmiş sermayesi 28.125.000 TL’dir. Yani 28 milyon 125 bin hissedir. Özkaynaklar ise 3.007.878.139 yani 3 milyar 7 milyon 878 bin 139 TL’dir.

Borusan Yatırım (bryat) Hissesinin Bedelsiz Potansiyelini Hesaplama

BEDELSiZ_POTANSİYELi = (Özkaynaklar – ÖdenmişSermaye)/ÖdenmişSermaye

BEDELSiZ_POTANSİYELi = (3.007.878.139 – 28.125.000)/28.125.000 = 105.94

Yani BRYAT şirketinin sermayesi çok düşüktür ve dilerse yatırımcılarına her hisse için yaklaşık 105.94 yeni hisse verebilir. Yüzde cinsinden ise %10.594 gibi çok çok yüksek bir oranda bedelsiz sermaye arttırım potansiyeline sahiptir. Tabi bunu isterse yapar. Bir kısmını yapabilir. Uzun yıllar yapmayabilir.

Borsadan Nasıl Para Kazanılır?
https://www.borsanalist.com/borsada-para-kazanma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

UYARI: Burada yer alan yatirim bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatirim danismanligi kapsaminda degildir. Yatirim danismanligi hizmeti, araci kurumlar, portföy yönetim sirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müsteri arasinda imzalanacak yatirim danismanligi sözlesmesi çerçevesinde sunulmaktadir. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanlarin kisisel görüslerine dayanmaktadir. Bu nedenle burada yer alan bilgilere dayanilarak yatirim karari verilemez.