Home » Genel » Federal Mogul’dan Bir Yatırım Daha

Federal Mogul’dan Bir Yatırım Daha

Federal Mogul İzmit Piston şirketi (fmizp hissesi) ve ana ortağı Federal Mogul Powertrain A.Ş., otomotiv sektöründe yeni yatırım yapacak.

KAP’a gönderilen bildirime göre 640.000 Euro (altıyüzkırkbin Avro) tutarında robot yükleme boşaltma otomasyonlu CNC torna ve 1.730.000 USD (birmilyonyediyüzotuzbin Amerikan Doları) tutarında puntasız taşlama hattı yatırımlarının yapılmasına karar verildi.

27.04.2021 tarihli resmi gazetede de Borsa İstanbul’da işlem görmekte olan şirket (fmizp) ve ana ortağı Federal Mogul Powertrain A.Ş., “motorlu kara taşıtları ve bunların motorlarıyla ilgili parça ve aksesuarların” imalatı için toplam 114.046.458 TL (114 milyon lira) tutarında yatırım için alınan teşvik belgelerinin tamamlama vizesinin yapıldığı bildirilmişti.
(Analiz Tarihi: 01.06.2021)

>> Güncelleme:
14.06.2021’de yatırım teşvik belgesi çıkarılması için T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na başvuru yapıldığı açıklandı.


>> Güncelleme2 :
Yatırım teşvik belgesinin onaylandığı açıklandı – 04.08.2021
Detaylar aşağıdaki sayfamızda yer almaktadır.

Federal Mogul İzmit Piston: 21.6 Milyon TL Yatırım Teşvik Belgesi

Yüksek KAR Marjı
Şirketin önceki bilançolarından yola çıkarak bu hamlenin orta-uzun vadede olumlu yansımasını bekleyebiliriz. Fmizp’nin genel olarak KAR marjı yüksek bir şirket olması sebebiyle yatırımlar sonrasında hasılatta meydana gelebilecek artışların, açıklanacak KARları tetiklemesi öngörülebilir. Nerdeyse 0 finansal borç ile, kasasında Euro ağırlıklı dövize sahip olan Federal Mogul İzmit piston, %80 civarı ihracat oranıyla hasılatının büyük bir kısmını Avrupa’ya yaptığı satışlardan elde etmektedir. Hem döviz borcunun olmaması hem de Euro ve Sterlin ağırlıklı satışları sebebiyle dövizdeki artıştan da pozitif etkilenmektedir.

Twitter hesabımızdan yayınladığımız şirketin bilançolarına ait bazı bilgiler aşağıda bulunmaktadır. Şirketin elinde bulunan alanın son 3 ayda 1000 metrekare civarında arttırıldığına dikkat çekilmiştir.

Federal Mogul İzmit Piston şirketinin (fmizp hissesi) fabrika alanının genişletilmesi (2021 3-aylık bilanço ile 2020 12-aylıktan ilgili kısımların kıyaslanması)
Federal Mogul İzmit Piston şirketinin (fmizp hissesi) özkaynaklarda gösterilmeyen maddi duran varlıkları (2021 3-aylık bilanço)

Federal Mogul Yeni Yatırım – KAP Açıklaması – 01.06.2021

Şirketimiz tarafından yenileme amacıyla 640.000 Euro (altıyüzkırkbin Avro) tutarında robot yükleme boşaltma otomasyonlu CNC torna ve 1.730.000 USD (birmilyonyediyüzotuzbin Amerikan Doları) tutarında puntasız taşlama hattı yatırımlarının yapılmasına, bu yatırımlarla ilgili olarak yeni bir yatırım teşvik belgesi çıkarılması için T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na başvurulmasına ve ilgili mevzuatın gerektirdiği tüm işlemlerin yapılmasına karar vermiştir.

Yatırımcılarımıza saygı ile duyrulur.

Yakın Zamanda Tamamlanan Yatırımlar ve Tamamlama Vizesi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından tamamlama vizesi yapılan yatırım teşvik belgelerinin listelendiği tabloda gösterilen şirketlerden Federal Mogul Powertrain, 88.334.093 + 20.054.503 TL doğrudan yatırımı tamamlarken aynı zamanda ortağı olduğu ve üretim için fabrikasını kullandığı Federal Mogul İzmit Piston ise 4.718.675 + 939.187 TL tutarında yatırım için tamamlama vizesi almıştı. Ana ortak, 105 kişi istihdam ettiğini bildirmişti.

Geçmişte yapılan bu yatırımların bir kısmı “sabit yatırımlar” olarak gösterilirken diğer kısmı ise “ithal makine ve teçhizatı” kategorisinde yer alıyor.

Federal Mogul İzmit Piston şirketi (fmizp hissesi) ve ana ortağı Federal Mogul Powertrain A.Ş., otomotiv sektöründe yaptıkları yatırımlar için tamamlama vizesi aldı. (24.05.2021)

Resmi Gazete Linki
Resmi Gazetenin yukarda gösterdiğimiz ilgili sayfası aşağıdaki linkte yer almaktadır. Yatırım başvurularının gösterildiği sayfa, aynı formatta buraya kopyalanmaya çalışılmıştır.

Link: https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2021/04/20210427.pdf

Federal Mogul Daha Önce de Yatırım Yapmış ve Tenneco’ya Satılmıştı
Uzun yıllardır Türkiye’de üretim yapmakta olan otomotiv yan sanayisinin devleri arasında gösterilen Federal-Mogul, Türkiye’de 2015 yılına kadar 280 milyon € yatırım yaparak kapasite artışına gitmişti. Şirket ayrıca 2016-2017 yılında yapacağı 120 milyon € yatırımla beraber 15 yılda 400 milyon € yatırım hedefi açıklamıştı.

Otomotiv yan sanayi şirketleri arasında en büyüklerden biri olarak gösterilen bir başka şirket Tenneco (Amerika Birleşik Devletleri), 2018 yılında Federal Mogul’un tüm birimlerini JP Morgan desteğiyle 5.4 milyar dolara devraldığını açıklamıştı. Böylece Tenneco da, Türkiye’de yatırım yapan bir başka önemli şirket olarak kayıtlara geçmişti.

Türkiye’de yatırım haberi açıklanırken Tenneco hisseleri de ABD borsasında seanslar devam ederken %16.45 yükselişle $18.26’a çıktı.

Amerikan Borsasında İşlem Görmekte Olan Ana Ortak Tenneco Hisseleri Bugün Sert Yükseliyor

Not:
Bu yazının hazırlandığı tarihte rasyoları yükselmesine rağmen portföyümde fmizp hisse senedi taşımaya devam etmekteyim.

Federal Mogul İzmit Piston’dan Nakit Temettü
Federal Mogul İzmit Piston, 2008 Krizi Fiyatlarında
Fmizp Teknik Analiz
Federal Mogul İzmit Piston – SPK’dan Gelen Bilgiler
Ford, VW Anlaştı: 1 Tonluk Ticari Araç Üretim, Tedarik ve Lisans Anlaşması
Jantsa’da Yeni Yatırım ve Sermaye Arttırımı
Bosch Fren’den Ford İçin Elektrikli Fren Atağı
KriptoPara: Chainlink’in Tanıtımı ve $link Analizi
2021 9-Aylık Bilanço Tarihleri Açıklandı
Fiyat Kazanç Oranı Düşük ve Yüksek Hisseler
Federal Mogul Bilanço Açıklama Tarihi ve Bilançolar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

UYARI: Burada yer alan yatirim bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatirim danismanligi kapsaminda degildir. Yatirim danismanligi hizmeti, araci kurumlar, portföy yönetim sirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müsteri arasinda imzalanacak yatirim danismanligi sözlesmesi çerçevesinde sunulmaktadir. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanlarin kisisel görüslerine dayanmaktadir. Bu nedenle burada yer alan bilgilere dayanilarak yatirim karari verilemez.