Home » Genel » Mobil İletişim, Haberleşme ve Telekomünikasyon Hisselerinin Performansı

Mobil İletişim, Haberleşme ve Telekomünikasyon Hisselerinin Performansı

Mobil iletişim, haberleşme, internet erişimi ya da telekomünikasyon hizmetleri veren veya bu sektörler için altyapı çalışmaları yapan şirketlere ait hisse senetlerinin borsa İstanbul’daki performansları burada incelenecektir. Adları sıklıkla 5G ile de anılan bu şirketlerin hisseleri ve endekse göre performansları önümüzdeki dönemlerde yapılacak hisse senedi yatırımlarında önemli olabilir.

(Sayfanın hazırlanma tarihi: 16.08.2020)

Adı 5G, telekom, İnternet, mobil iletişim ve haberleşme ile sıklıkla anılan aşağıdaki şirketlerin performansları grafikte gösterilmiştir. Mum grafiği ile gösterdiğimiz bist100/xu100 endeksi 16 Mart 2020 ve 16 Ağustos 2020 tarihleri arasında %17.68 yükselmiştir. Aynı tarih aralığında hisselerin performansı ise şöyle olmuştur:

– TTKOM: 16 Mart’ta 5.87 TL’den kapanan Türk Telekom hissesi %18.74 artmıştır.
– TCELL: Türkcell hissesi 12.06 TL’den başlayarak %22.55 artışla 14.78 TL’ye ulaşmıştır. Diğer hisselerin başlangıç tarihindeki fiyatlar, aşağıdaki resimde görülebilir.
– KAREL: %60.72,
– ALCATEL: %76.54
– NETAŞ: %98.25
– PRKAB: %141.40 yükseldi.

Telekom hisselerinin genel olarak endeksle paralel bir şekilde yükseldikleri görülüyor. Ancak Türkcell ve Türk Telekom endeksle nerdeyse bütünleşmiş gibi iken Karel elektronik, Netaş Telekomünikasyon, Alcatel Telekomünikasyon ve Prysmian Kablo (PRKAB) ise daha dinamik hareketler yaparak yatırımcılarına daha büyük getiriler sunmuşlardır.

Bist100 Endeksinin Dip Yaptığı 17 Mart 2020 ve 16 Ağustos 2020 Tarihleri Arasında Mobil iletişim/haberleşme/telekom/altyapı/internet Sektörü Hisselerinin Performansı (16.08.2020)

Defansif pozisyon açmak isteyen ve fazla volatiliteden hoşlanmayan yatırımcılar endeksle daha paralel eden şirketleri takip etmek isteyebilirler. Bu durumda elde edilecek kazanç ve kayıplar endeksin hareketlerine benzer olacaktır. Türkcell ve Türk Telekom bu açıdan iyi seçim olabilirler. Özellikle endeks analizleriniz de iyiyse avantajlı olabilirsiniz.

Genel olarak son dönemde iyi bilançolar açıklayan Alcatel, Netaş ve Prysmian Kablo ise düşük sermayeye sahip olmaları ile de dikkat çekiyorlar. Bu tip sağlam şirketlerin dolaşımda az sayıda hissesinin bulunması, hareketlerin sertleşmesine de sebep olmakta ve uygun yerden giren yatırımcılar için büyük kazançları mümkün kılmaktadır. Tabi ters hareketlerde kısa vadede kayıplar da büyük olabilir. Riski dağıtmak isteyen yatırımcılar TTKOM ve TCELL ile karışık bir portföy yapısı da düşünebilirler.

Borsa genel olarak çok riskli bir ortam olduğu için sepet mantığı koruyucu olacaktır. Bu açıdan baktığımızda borsaya ayrılan miktarla diğer sektörlerden de hisse seçilmesi riskin dağıtılması ve yatırımcının daha güvenli hissetmesi açısından önemli olabilir.


Twitter’dan takip ediniz:
https://twitter.com/A_N_A_L_i_S_T/

5G Hisseleri
Karel, TOGG’un Elektrikli Araç Tedarikçisi Listesinde
Türk Telekom Temettü Dağıtma Tarihi ve Miktarı
Türkcell, 1 Yılda Sermayesinin Yaklaşık 2 Misli KAR Etti
Prkab’dan (Türk Prysmian Kablo) İhale Açıklaması
Prysmian Kablo Temettü Dağıtma Tarihi ve Miktarı
İslami Esaslara Uygun 200’e Yakın Hisse
Fiyat Kazanç Oranı Düşük ve Yüksek Hisseler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

UYARI: Burada yer alan yatirim bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatirim danismanligi kapsaminda degildir. Yatirim danismanligi hizmeti, araci kurumlar, portföy yönetim sirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müsteri arasinda imzalanacak yatirim danismanligi sözlesmesi çerçevesinde sunulmaktadir. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanlarin kisisel görüslerine dayanmaktadir. Bu nedenle burada yer alan bilgilere dayanilarak yatirim karari verilemez.