Home » Genel » Ramazan Ayının 1.Gününde Gıda Sektöründen 12 Hisse Tavan Oldu

Ramazan Ayının 1.Gününde Gıda Sektöründen 12 Hisse Tavan Oldu

Ramazan ayı yaklaşırken genellikle akla ilk gelen sektör Gıda olur.
Yiyecek-içecek tüketiminin arttığı 11 ayın sultanı Ramazan ayında (ve hemen öncesinde) bu sektördeki hisseler, perakende sektöründeki şirketlerle birlikte hareketlenir. Bu yıl Koronavirüs salgını sebebiyle alınan tedbirlerin de etkisiyle gıda hisseleri yükselişe başlamıştı bile. Yaklaşık 1 ay kadar önce dip yapan borsa İstanbul endeksinin o seviyelerinden gıda hisselerine yönelebilen yatırıcımlar, geçen sürede endeksten kat kat fazla kazandılar.

(Güncelleme: Bu çalışma 2020 yılına aittir. Hisselerin 2021-Ramazan ayı [tarihler: 13.04.2021 – 12.05.2021] performansları çalışmanın sonuna eklenmiştir.)

Gıda hisselerinde görülen bu ralliye rağmen hareket durmadı ve Ramazan’ın ilk gününde de devam etti. Banvit, Konfrut Gıda, Kerevitaş, Van Gıda, Ersu, Pınar Entegre Et ve Un, Ulusoy Un, Pınar Su, Kent Gıda, Taze Kuru Gıda, Altın Yağ ve Ekiz Kimya şirketlerinin hisseleri tavan çektiler. Bu 12 hissenin gün sonu kapanışlarında biri dışında tahtalarda satıcı kalmadı.

İlginizi Çekebilir: >> Koronavirüse Rağmen Hareketlenen Sektör ve Hisseler

Ramazan Ayının 1.Gününde Gıda Sektörü Hisselerinde Sert Yükseliş (24.04.2020)

Gıda hisselerinde görülen bu ralli yeni değil. Borsada bist100 endeksinin 124.000’lerden düşüşten sonra dip yaptığı 17 Mart 2020’den itibaren gıda hisseleri de yükselmekteydi. Aşağıdaki çalışmada geçen sürede hangi hissenin ne kadar yükseldiğini araştırdık. Bu çalışmada gıda sektöründeki bazı hisselerin 24 Nisan 2020’deki kapanış fiyatlarının, endeksin en düşük değerinin görüldüğü 17 Mart’taki kapanışlarına göre yüzde kaç arttığı gösterilmiştir. Bu dönemde endeks %13.81 yükselirken gıdaların endekse göre kat kat daha fazla arttığı görülmektedir. Tabi burda Koronavirüs salgınının 11 Mart’tan itibaren Türkiye’de görülmeye başlandığı ve evde kalma yönünde alınan tedbirlerin, halkı gıdaya yönlendirdiği de unutulmamalıdır.

– Banvit: 17 Mart’ta 14.59 TL’den işlem gören banvt hissesi %50.79 artmıştır.
– Konfrut Gıda: knfrt hissesi 4.77 TL’den başlayarak %159.33 artışla 12.37 TL’ye ulaşmıştır. Diğer hisselerin başlangıç tarihindeki fiyatlar, aşağıdaki resimde görülebilir.
– Kerevitaş: kervt hissesi %78.9,
– Ersu İçecek: %121.62
– Pınar Entegre Et ve Un: petun hissesi %207
– Ulusoy Un: uluun hissesi %303.42
– Pınar Su: pinsu hissesi %193.50
– Kent Gıda: %64.55 yükseldi.

Bist100 Endeksinin Dip Yaptığı 17 Mart 2020 ve 24 Nisan 2020 Tarihleri Arasında Gıda Sektörü Hisselerinin Performansı (24.04.2020)

Ramazan Ayında Gıda Hisseleri Gerçekten de Yükselir mi?
Yatırımcılar “Ramazan ayında hangi hisseler yükselir?” ya da “Ramazan ayının hisseleri hangileridir?” gibi soruların cevaplarını merak edebilir. Her yılın kendine has farklılıkları olduğunu unutmamak kaydıyla önce 2019 yılına bakalım. Aşağıdaki grafik aynı hisselerin 2019 yılının Ramazan ayında yükselip yükselmediklerini göstermektedir. Endeksin %2.3 düştüğü bu dönemde bazı gıda sektörü hisselerinin yükselmesine rağmen çoğunluk için bu durum geçerli değildir. Banvit, Kerevitaş ve Konfrut yükselirken diğerleri düşmüştür. Tabi burda hisse senetlerinin Ramazan ayından önce ne yaptıkları da incelenmelidir.

Gıda Sektöründeki Hisselerin 2019 Yılının Ramazan ayındaki Performansları (24.04.2020)
Kripto Parada Tarihi Adım – İlk Halka Arz: Coinbase

Aynı çalışmayı 2018 yılının Ramazan ayı için tekrarladığımızda sonuç farklı çıkmıyor. Hatta nerdeyse hisselerin tamamı düşmüş durumda. Ancak diğer yıllardan farklı olarak 2020’de Koronavirüs salgını önemli bir faktör oldu. Aşağıdaki sayfamızda somut verilerle gösterdiğimiz gibi sektördeki çoğu hisse, virüsün çıkış tarihinden sonra borsada sert yükseldi.

İlginizi Çekebilir: >> Gıda Hisseleri Virüse Rağmen Yatırımcısına Kazandırdı.

Muhtemelen bu yıl salgınla ilgili gelişmeler bir süre daha hem gıda hem de birçok diğer sektör hisselerinde daha belirleyici olmaya devam edecektir. Gıda sektörü her zaman önemli olmakla birlikte her geçen gün virüse karşı verdiğimiz mücadelede daha başarılı olmamız sebebiyle dalgalanmalar da olacaktır. İlave olarak mayıs aylarının genellikle borsada satış ayı olarak belirtildiği de bilinmektedir.

Gıda Sektöründeki Hisselerin 2018 Yılının Ramazan ayındaki Performansları (24.04.2020)

2021 Yılının Ramazan Ayında Gıda Sektörü Hisseleri Yükseldi mi? Düştü mü?

Gıda Sektörü Hisselerinin 2021 Yılının Ramazan Ayı Performansları (14.05.2021)

İnceleyin: >> BİM’den Güzel Bilanço

Perakende Sektörü Hisseleri Ramazan Ayında Yükseliyor mu?
BiM Birleşik Mağazalar Temettü Dağıtma Tarihi ve Miktarı
Gıda Hisseleri Yatırımcısına Kazandırdı
Gıda Sektörü Hisseleri Yükseliyor
Tesla ve Apple Hisseleri Yüksek Bedelsizle Bölünecek
İslami Esaslara Uygun 200’e Yakın Hisse
Fiyat Kazanç Oranı Düşük ve Yüksek Hisseler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

UYARI: Burada yer alan yatirim bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatirim danismanligi kapsaminda degildir. Yatirim danismanligi hizmeti, araci kurumlar, portföy yönetim sirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müsteri arasinda imzalanacak yatirim danismanligi sözlesmesi çerçevesinde sunulmaktadir. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanlarin kisisel görüslerine dayanmaktadir. Bu nedenle burada yer alan bilgilere dayanilarak yatirim karari verilemez.