Home » Genel » Yapay Zeka Düzenlemeleri ve Kritik Sektörler

Yapay Zeka Düzenlemeleri ve Kritik Sektörler

Google CEO’su Yapay Zeka “Düzenlenmesi Gerekiyor” diyor

Google CEO’su ve Yapay Zeka İle İlgili Düzenlemeler

Alphabet Inc. genel müdürü ABD ve Avrupa Birliği’ni yapay zekaya ilişkin düzenleyici yaklaşımları koordine etmeye çağırdı.

Avrupa ekonomik düşünce kuruluşu Bruegel’in Pazartesi günü ev sahipliği yaptığı bir etkinlikte Brüksel’de yapılan nadir bir konuşmada, Google’ın da CEO’su Sundar Pichai, “aklımda yapay zekanın düzenlenmesi gerektiğine dair bir soru yok” dedi. Bazı durumlarda tamamen yeni kurallarla “sıfırdan başlamak zorunda değiliz” dedi.

Yorumlar, AB’nin Bloomberg tarafından elde edilen erken taslağa göre, sağlık ve ulaşım gibi “yüksek riskli sektörlerde” AI (Yapay Zeka) geliştiricileri için yasal olarak bağlayıcı yeni gereksinimleri içerebilecek teknoloji düzenleme planlarını açıklamaya başlamadan haftalar önce geldi. Yeni kurallar, şirketlerin sistemlerini nasıl oluşturdukları konusunda şeffaf olmalarını gerektirebilir.

Brüksel’de Pichai, Google’a karşı toplam 8 milyar avrodan (8,9 milyar dolar) fazla antitröst para cezasından sorumlu rekabet şefi Margrethe Vestager ile de görüşecek. Rekabete ek olarak, şimdi de Yapay Zekanın yasama planlarını da içeren bloğun dijital politikalarını denetliyor.

Alphabet şirketi yıllarca Avrupa’da yoğun düzenleyici baskılarla mücadele etti. Arama devi AB’nin milyarlarca dolarlık antitröst cezalarına meydan okuyor ve son yıllarda Brüksel’den çıkan telif hakkı ve diğer platform düzenleme biçimleriyle mücadele etmeye çalıştı.

Google şefi, “orantılı bir yaklaşım benimseyen ve potansiyel zararları sosyal fırsatlarla dengeleyen” kurallarla ilgili planları temkinli olmak kaydıyla memnuniyetle karşıladı.

Yüz tanıma teknolojisi ve derin sahte olarak adlandırılan – veya manipüle edilmiş ses ve video klipler – Yapay Zeka’nın yıkıcı olarak kullanılabileceği iki alandır ve şirketlerin “bunu doğru yapma” sorumluluğu vardır. Google’ın, araştırmacıların sahte ürünleri tespit etmek için daha iyi araçlar geliştirmelerine yardımcı olmak amacıyla açık veri kümeleri yayınladığını ve genel amaçlı yüz tanıma uygulaması programlama arayüzleri sunmamayı seçtiğini söyledi.

Pichai, meme kanserini doktorlardan daha doğru bir şekilde tespit edebilen bir Google Sağlık algoritması, hava durumunu daha doğru tahmin etme ile ilgili araştırmaları ve kendi kendini süren araç birimi Waymo ile ilgili ilerlemeleri içeren şirketin Yapay Zeka çalışmalarındaki son gelişmelerini tanıttı.

Google şefi, Avrupa’nın gizlilik mevzuatı GDPR gibi mevcut kuralların ve Yapay Zeka destekli kalp monitörleri gibi tıbbi cihazlarla ilgili düzenlemelerin bazı alanlarda yapay zekâyı yönetmenin güçlü temelleri olacağını, ancak kendi kendini süren otomobiller için hükümetlerin düzenlemeler yapması gerektiğini söyledi.

Ancak Google, bazı Yapay Zeka projelerinde kullanıcıların gizliliğini nasıl ele aldığı konusunda da yoğun eleştiriler aldı. Google, Kasım ayında Wall Street Journal’ın milyonlarca Amerikalı’dan sağlık verilerini yeni Yapay Zeka yazılımı tasarlamak için nasıl topladığını bildirmesinin ardından ABD federal soruşturmasıyla karşı karşıya. Ayrıca Google Asistan’ı çalıştıran eğitim algoritmaları için kullandığı yöntemler de dikkatli bir şekilde incelenme durumundadır.

Kaynak: Bloomberg. Orjinal link: https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-01-20/google-chief-says-similar-ai-rules-in-europe-u-s-critical

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

UYARI: Burada yer alan yatirim bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatirim danismanligi kapsaminda degildir. Yatirim danismanligi hizmeti, araci kurumlar, portföy yönetim sirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müsteri arasinda imzalanacak yatirim danismanligi sözlesmesi çerçevesinde sunulmaktadir. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanlarin kisisel görüslerine dayanmaktadir. Bu nedenle burada yer alan bilgilere dayanilarak yatirim karari verilemez.