Home » Genel » Vestel’den Elektrikli Araç Hamlesi

Vestel’den Elektrikli Araç Hamlesi

Image by Tayeb MEZAHDIA from Pixabay

Vestel’den Elektrikli Araç Hamlesi – TOGG’da Pay Arttırdı

Vestel tarafından KAP’a gönderilen bir bildirimle;
TOGG’un (Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu) 150.000.000 TL ödenmiş sermayesinin 846.774.000 TL artırılarak 996.774.000 TL’ye çıkarılmasına ilişkin yapılan sermaye artırımına Vestel’in katıldığı açıklandı.

Vestel ayrıca TOGG’daki payının %19’dan %23’e çıkardığını bildirdi.
– TOGG’un ödenmiş sermayesi 150.000.000 TL’den 996.774.000 TL’ye yükseldi.
– Vestel, KÖK’e ait olan ve TOGG’un sermayesinin %2,9’luk kısmına dek gelen payları satın aldı.

Vestel Elektronik’in, Elektrikli Araç konusunda KAP’a gönderdiği açıklamalar aşağıdadır (03.06.2021):

Vestel (VESTL Hissesi), Elektrikli Araç Üretecek Olan TOGG’un Sermaye Arttırımına Katıldı ve Pay Arttırdı- KAP Açıklaması (03.06.2021)

28 Haziran 2018 tarihli açıklamamızda belirtildiği üzere, Şirketimiz Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’ne (“TOGG”) %19,0 oranında ortak olmuştu.

TOGG’un 31 Mayıs 2021 tarihli Olağan Genel Kurul toplantısında alınan karar ve TOGG esas sözleşmesi hükümleri çerçevesinde; Şirketimiz, TOGG’un 150.000.000 TL ödenmiş sermayesinin 846.774.000 TL artırılarak 996.774.000 TL’ye çıkarılmasına ilişkin yapılan sermaye artırımına iştirak etmiştir. Kök Ulaşım Taşımacılık AŞ (“KÖK”) faaliyet alanlarını daraltma kararı çerçevesinde söz konusu sermaye artırımına katılmama kararı almış olup, mevcut diğer ortakların bugüne kadar yapmış oldukları sermaye avansı ödemelerinden karşılanan bu artırım sonrasında TOGG’daki ortaklık payımız %19,0’dan %22,8’e yükselmiştir.

Öte yandan pay sahipleri sözleşmesi çerçevesinde; sermaye artırımı sonrasında KÖK’ün TOGG sermayesinde kalan %2,9 oranındaki payının 0,2%’lik kısmının Şirketimiz tarafından nominal bedelden satın alınmasına yönelik pay devir işlemleri tamamlanmıştır. Bu kapsamda Şirketimizin TOGG’daki nihai payı %23,0 olmuştur.

Pay devri ile ilgili süreç yatırımcıların yatırım kararını ve pay değerini etkileyebilecek nitelikte olması nedeniyle, Sermaye Piyasası Kurulu’nun Özel Durumlar Tebliği’nin 6’ncı maddesi kapsamında pay devir süreci tamamlanıncaya kadar 29 Mart 2021 tarihli Yönetim Kurulu kararıyla ertelenmiştir.

Yorum

Elektrikli araçlara ilgi ve yatırımlar artarken Vestel’in TOGG’daki payını arttırmasının şirkete ve hisselere orta-uzun vadede pozitif etkileri olabilir. Henüz bu konuda yorum yapmak için erken olmakla birlikte TOGG’un başarılı olması durumunda sonraki aşamalarda olası bir halka arz ile hem TOGG hem de Vestel hisselerine büyük ilgi olacaktır.

Vestel Temettü Dağıtma Tarihi ve Miktarı
Vestel Daewoo Anlaşması: 49 Ülkeye Üretim ve Satış
Vestel Beyaz Eşya Temettü Dağıtma Tarihi ve Miktarı
Vestel Beyaz Eşya: Yatırım – 160.000.000 Avro
Federal Mogul’dan Bir Yatırım Daha
Ford, Üretime Başlama Tarihini Öne Aldı
Ford’dan Gölcük’te Üretime, Yarı İletken Arası
Ford’dan VW Açıklaması
FORD’dan Dev YATIRIM Atağı
Sermayesinin 12 Misli KAR Açıkladı
Froto Teknik Analiz
Halka Arz: Aydem Yenilenebilir Enerji
İslami Esaslara Uygun Hisseler
Fiyat Kazanç Oranı Düşük ve Yüksek Hisseler
Bedelsiz Potansiyeli Hesaplama
Bitcoin ve Diğer Kripto Paralar Sert Düştü: Önemli Hareketli Ortalama Değerleri
Jantsa’dan Yüksek Bedelsiz
İndeks Bilgisayar BEDELSiZ Sermaye Arttırım Oranı ve Tarihi
Logo Yazılım’dan %300 Bedelsiz
Kripto Parada Tarihi Adım – İlk Halka Arz: Coinbase
Federal Mogul’dan Bir Yatırım Daha

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

UYARI: Burada yer alan yatirim bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatirim danismanligi kapsaminda degildir. Yatirim danismanligi hizmeti, araci kurumlar, portföy yönetim sirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müsteri arasinda imzalanacak yatirim danismanligi sözlesmesi çerçevesinde sunulmaktadir. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanlarin kisisel görüslerine dayanmaktadir. Bu nedenle burada yer alan bilgilere dayanilarak yatirim karari verilemez.