Home » Genel » Ünlü Fon Yöneticisinden, Kripto’da Büyük Düşüş Uyarısı

Ünlü Fon Yöneticisinden, Kripto’da Büyük Düşüş Uyarısı

‘Big Short’ fon yöneticisi, Michael Burry, Kriptopara piyasasında büyük düşüş olabileceği konusunda bir dizi twit atarak uyarıda bulundu. Kısa süre sonra ilgili tweet’leri sildi.

Beklediği düşüş için Kriptoda ‘Tüm Çöküşlerin Anası’ ifadesini kullanan Burry 2007-2008 mali krizinden kazanç sağlamış ve “Big Short” isimli filme de konu olmuştu.


Haber tarihi: 24.06.2021

Ünlü Yatırımcıdan Kripto’da Sert Düşüş Beklentisi
“The Big Short” filmiyle de ün kazanan fon yöneticisi Michael Burry, kripto yatırımcılarını “tüm çöküşlerin anasını” beklemeleri konusunda uyardı.

Bloomberg’ün 18.06.2021 tarihli haberine göre, ABD yüksek faizli ipotek piyasasına karşı bahis oynaması ve 2007-2008 mali krizinden kazanç sağlamasıyla ünlü Burry, uyarısını daha sonra sildiği bir dizi tweet’le yayınlamıştı. Michael Lewis’in 2010 tarihli “The Big Short” adlı kitabı daha sonra aynı adla 2015’te film haline getirilmişti.

Burry Ne Yazmıştı?
“Bütün yutturmaca/spekülasyon, tüm çöküşlerin anasından önce küçük alıcıları çekmek. Kripto trilyonlardan veya meme stokları on milyarlardan düştüğünde, #MainStreet kayıpları ülkelerin büyüklüğüne yaklaşacak. Tarih değişmedi.” şeklinde tweet atan Burry, sert yükseltilen kriptoparaların spekülasyonla, (muhtemelen) küçük yatırımcılara yüklenmek istendiğini sonrasında da asıl büyük çöküşün geleceğini ima ediyor.

Michael Burry’nin Silinen Tweet’leri

“Kripto’da Sorun Kaldıraçta
“Kripto’nun sorunu kaldıraçta” diyen Burry detaylandırarak “Kriptoda ne kadar kaldıraç olduğunu bilmiyorsanız, ne kadar bildiğinizi sansanız da kripto hakkında hiçbir şey bilmiyorsunuz demektir.” demişti.

Burry 2021-Şubat’ta da Tesla’nın Bitcoin Alımları Konusunda Uyarmıştı
Burry, 2021 yılının Şubat ayında da Çinli düzenleyicilerin, Tesla’nın araçlarının kalite ve güvenlik sorunlarıyla ilgili endişelerini gidermek için bitcoin satın aldığını tweetlemiş ancak onları da daha sonra silmişti.

Bilindiği gibi Bitcoin zirveye giderken Tesla, büyük miktarda Bitcoin aldığını ve araç alımlarında bu kriptoparayı kabul edeceğini açıklamıştı. Ancak zirveden düşüş başladıktan bir süre sonra Tesla kararını değiştirerek Bitcoin madenciliğinde temiz enerji kullanım oranının çok düşük olduğunu açıklamış ve araç alımlarında Bitcoin’i kabul etmeyeceğini duyurmuştu.

Yaklaşık $65000 zirvesinden beri düşüşte olan Bitcoin bu yazının hazırlandığı sıralarda $33865 civarlarından işlem görmektedir.

Burry Tesla Hisselerinde Açığa Satış Yapmıştı
Burry, 2021 yılının Mayıs ayında da Tesla hisselerinde düşüş beklentisi ile 800,100 adet ya da $534 milyon değerinde hisse için Amerkan SPK’sına açığa satış bildirimi yapmıştı. Yatırımcılar açığa satış yaptıklarında ilgili hisse senetleri düştüğü takdirde para kazanabiliyorlar.

Tesla’nın KAR açıklamasında ana faktörün devletten aldığı teşvikler/krediler olduğunu belirten Burry, bunun uzun vadede sorun oluşturacağını açıklamıştı

Tesla, Bitcoin’le Araç Satışını Durdurdu
Japon Bilgisayar Oyunu Şirketi 100 milyon Dolarlık Bitcoin Aldı
Ethereum Borsa Yatırım Fonları, Kanada’da Al-Sat’a Açıldı
Kripto Parada Tarihi Adım – İlk Halka Arz: Coinbase
İslami Esaslara Uygun Hisseler
Fiyat Kazanç Oranı Düşük ve Yüksek Hisseler
Bedelsiz Potansiyeli Hesaplama
Vestel Temettü Dağıtma Tarihi ve Miktarı
Ford, VW Anlaştı: 1 Tonluk Ticari Araç Üretim, Tedarik ve Lisans Anlaşması
Jantsa’dan Yüksek Bedelsiz
İndeks Bilgisayar BEDELSiZ Sermaye Arttırım Oranı ve Tarihi
Logo Yazılım’dan %300 Bedelsiz
Arena Bilgisayar’dan %212.5 Bedelsiz: Kaç Adet Hissem Olur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

UYARI: Burada yer alan yatirim bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatirim danismanligi kapsaminda degildir. Yatirim danismanligi hizmeti, araci kurumlar, portföy yönetim sirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müsteri arasinda imzalanacak yatirim danismanligi sözlesmesi çerçevesinde sunulmaktadir. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanlarin kisisel görüslerine dayanmaktadir. Bu nedenle burada yer alan bilgilere dayanilarak yatirim karari verilemez.