Home » Genel » Ford, VW Anlaştı: 1 Tonluk Ticari Araç Üretim, Tedarik ve Lisans Anlaşması

Ford, VW Anlaştı: 1 Tonluk Ticari Araç Üretim, Tedarik ve Lisans Anlaşması

1 Tonluk Ticari Araç Üretim, Tedarik ve Lisans Anlaşmalarının İmzalanması

Ford Otosan tarafından KAP’a gönderilen bir bildirimle;
Volkswagen AG’nin yeni nesil 1 tonluk ticari araç modelinin Ford Otosan tarafından Kocaeli fabrikalarında üretilmesinin öngörüldüğü açıklandı.

Ford Otosan ayrıca “Yeni Nesil Ford Transit Custom” ailesinin
– dizel,
– şarj edilebilir ve Hibrit Elektrikli PHEV (Plug-In Hybrid) ve
– Tam Elektrikli Versiyonları Üretilecek

FORD Otomotivin, Volkswagen ile işbirliği konusunda yaptığı açıklamalar aşağıdadır (16.03.2020):

Ford Otosan (FROTO Hissesi), Global FORD ile VW için 1T Cargo Van Üretme Konusunda Anlaştı

Ford Motor Company ve Volkswagen AG arasında 2018 yılından bu yana devam eden iş birliği planları çerçevesinde 1 tonluk orta ticari aracın ortak üretimi için anlaşılmıştır. Bu kapsamda, Şirketimiz ile Ford Motor Company arasında bu projeyi gerçekleştirmek amacıyla 1T Cargo Van Fason Üretim ve Tedarik Anlaşması, Yedek Parça Tedarik Anlaşması, Teknoloji ve Üretim Lisans Çerçeve Anlaşması ve ona bağlı olan Araç Programı Ürün Lisans Spesifikasyonları Ek Anlaşması imzalanmıştır.

‘Yeni Nesil Ford Transit Custom’ Ailesinin Dizel, Şarj Edilebilir Hibrit Elektrikli PHEV (Plug-In Hybrid) ve Tam Elektrikli Versiyonları Üretilecek

İlgili anlaşmalar uyarınca proje kapsamındaki 1 tonluk orta ticari aracımız ‘Yeni Nesil Ford Transit Custom’ ailesinin dizel, şarj edilebilir hibrit elektrikli PHEV (Plug-In Hybrid) ve tam elektrikli versiyonlarının Ford Otosan tarafından Kocaeli Fabrikalarında 2023 yılının ilk yarısından itibaren kademeli olarak ve çoğu ihracata yönelik olacak şekilde üretilmesi öngörülmektedir. Ayrıca; Ford Motor Company ve Volkswagen AG’nin stratejik ortaklığı kapsamında Volkswagen AG’nin yeni nesil 1 tonluk ticari araç modelinin de Ford Otosan tarafından Kocaeli Fabrikalarında üretilmesi öngörülmektedir.

Yılda 405.000 Adet Olmak Üzere 11 Yıl Boyunca Orta Ticari Araç Üretimi Yapılacak

Bu çerçevede önümüzdeki 5 yıl içerisinde Şirketimiz tarafından toplam 1.390 milyon Euro yatırım yapılması, halihazırda 180.000 adet olan mevcut benzer nitelikteki aracın yerine geçmek üzere, 405.000 adetlik yıllık ortalama 1 tonluk orta ticari araç üretim kapasitesi kurulması ve 11 yıl süreyle üretim yapılması öngörülmektedir.

Üretilecek araçların, yurt içinde Ford Otosan tarafından satışı gerçekleştirilecek Ford markalı olanlar haricindeki kısmının, Ford Motor Company’ye veya bağlı şirketlerine satılarak, satışların maliyet artı yöntemiyle fiyatlandırılması, yatırım maliyetlerinin önemli bir kısmının satışlar aracılığıyla Ford Motor Company’ye aktarılması öngörülmektedir.

İlgili anlaşmaların onayına ilişkin yönetim kurulu kararı tüm üyelerin oybirliğiyle alınmıştır.

Anlaşmalarla ilgili olarak izleyen dönemde, tarafların projeye ilişkin program onaylarının alınması ve Rekabet Kurumu’na gerekli bildirim ve başvuru süreçlerinin tamamlanması öngörülmektedir.

Söz konusu yatırım, Şirketimiz tarafından 4 Aralık 2020 tarihinde duyurulan Yeni Nesil Ticari Araç Projeleri ile ilgili ürün çeşitlendirme ve tevsi yatırımları için alınan ve Ford Otosan’ın kapasitesini toplam 650,000 adede çıkartan 20.501.205.701 TL tutarında Proje Bazlı Devlet Yardımı kapsamında gerçekleştirilecektir.

İşbu açıklamamızın İngilizce çeviri metinlerinde herhangi bir farklılık olması durumunda, Türkçe açıklama esas kabul edilecektir.

KAP Linki: https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/918432

Ford, Üretime Başlama Tarihini Öne Aldı
Ford’dan Gölcük’te Üretime, Yarı İletken Arası
Ford’dan VW Açıklaması
FORD’dan Dev YATIRIM Atağı
Sermayesinin 12 Misli KAR Açıkladı
Froto Teknik Analiz
Halka Arz: Aydem Yenilenebilir Enerji
İslami Esaslara Uygun 200’e Yakın Hisse
Fiyat Kazanç Oranı Düşük ve Yüksek Hisseler
Bedelsiz Potansiyeli Hesaplama
Bitcoin ve Diğer Kripto Paralar Sert Düştü: Önemli Hareketli Ortalama Değerleri
Jantsa’dan Yüksek Bedelsiz
İndeks Bilgisayar BEDELSiZ Sermaye Arttırım Oranı ve Tarihi
Logo Yazılım’dan %300 Bedelsiz
Kripto Parada Tarihi Adım – İlk Halka Arz: Coinbase
Federal Mogul’dan Bir Yatırım Daha

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

UYARI: Burada yer alan yatirim bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatirim danismanligi kapsaminda degildir. Yatirim danismanligi hizmeti, araci kurumlar, portföy yönetim sirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müsteri arasinda imzalanacak yatirim danismanligi sözlesmesi çerçevesinde sunulmaktadir. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanlarin kisisel görüslerine dayanmaktadir. Bu nedenle burada yer alan bilgilere dayanilarak yatirim karari verilemez.