Home » Genel » 2 Büyük Şirket Üretime Ara Veriyor

2 Büyük Şirket Üretime Ara Veriyor

EGE ENDÜSTRİ ve KARTONSAN – 24.01.2022

Ege Endüstri ve Kartonsan şirketleri, enerji kısıtlamaları ile bağlantılı olarak bir süre üretime ara vereceklerini açıkladılar.

Ege Endüstri, 25 Ocak 2022’de 24 saat ve 27 Ocak 2022 tarihinden itibaren de 48 saatlik elektrik kesintisi yaşanacağını bildirirken bu sebeple şirketin serbest bölge fabrikasında üretim yapılamayacağını bildirmiştir. Pınarbaşı tesislerinde ise sıkıntı olmadığı ancak ilerleyen zamanlarda geçen haftalardaki tüketim ortalamasına göre yaklaşık % 15 oranında elektrik tüketiminin azaltılmasının beklendiği belirtilmiştir.

Kartonsan şirketi ise doğalgaz tedariğinde yaşanan kısıtlamalar sebebiyle “1 Nolu Karton Üretim Hattında (KM1)” geçici olarak üretime ara verileceğini bildirmiştir. Kartonsan’dan gelen açıklamaya göre 1 Nolu Üretim Hattının (KM1) yıllık satışlar İçerisindeki payı % 32, üretim içerisindeki payı ise %33’tür. Burdaki azalışlara bağlı olarak ciro’nun azalacağı belirtilmiştir. Ciro kaybı, üretim kaybına bağlı olarak hesaplanacaktır.

Kartonsan’a göre doğalgazın yurt dışından tedariğinde ulusal ölçekte sıkıntı olması sebebiyle alınacak bir önlem olmadığı ancak doğalgaz kısıtlamasının da geçici olacağı değerlendirilmiştir. Bu nedenle süreklilik varsayımında önemli bir etki oluşturmayacağının beklentisi paylaşılmıştır.

Enerji sıkıntısı ve elektrik kesilmeleri sadece bu 2 şirketi etkilemiyor. 2022’nin ilk ayında birçok şirket üretime ara vermek zorunda kaldığını KAP yaptıkları açıklamalarla duyurdu.

Borsa İstanbul’un %3.84 düşüşte olduğu (Bist100 1933 puan) şu sıralarda EGEEN hisseleri, %4.37 azalma ile 1649 TL, Kartonsan’ın KARTN hisseleri ise %4 düşüşle 49.98 TL’den işlem görmekte.

(Haberin tarihi: 24.01.2022)

Güncelleme: Kartonsan 02.02.2022 tarihinde gönderdiği haber ile 1 Nolu Karton Üretim Hattının (KM1) devreye alınarak 01.02.2022 tarihi itibariyle yeniden üretime başlandığını açıklamıştır.

Ege Endüstri Temettü Dağıtım Tarihi ve Miktarı

EGE Endüstri – EGEEN Hissesi – KAP’a Gönderilen Ek Açıklama – 24.01.2022
” Ege Serbest Bölge Müdürlüğü, kurumsal iletişim birimi tarafından şirketimize gönderilen email ile;

25 Ocak 2022 tarihinde saat 00:01 ‘den 23:59’a kadar olmak üzere 24 saat,

27 Ocak 2022 tarihinde saat 00:01’den 28.01.2022 tarihi 23:59’a kadar olmak üzere 48 saat elektrik kesintisi yaşanacağı bildirilmiştir.

Yaşanacak elektrik kesintisi nedeniyle serbest bölge fabrikamızda üretim yapılamayacaktır.

Pınarbaşı fabrikamız için şu anda elektrik kesintisine yönelik Şirketimize tebliğ edilen bir elektrik kesintisi bildirimi olmamakla birlikte, sözlü olarak, geçen haftalardaki tüketim ortalamasına göre yaklaşık % 15 oranında elektrik tüketimini azaltmamız beklenmektedir.

Mevcut kesintilerin devamı olmaması durumunda, anılan kesintilerin, siparişlerin karşılanmasında ve sevkiyat programımızda bir değişikliğe yol açması beklenmemektedir.
Kamuoyunun bilgisine sunarız.”

Kartonsan Temettü Dağıtma Tarihi ve Miktarı

Kartonsan – KARTN Hissesi – KAP’a Gönderilen Ek Açıklama – 24.01.2022
” Şirketimizin üretim faaliyetlerinde doğalgaz kullanılmaktadır.

Doğalgazın Yurtdışından Tedarikinde Ulusal Ölçekte Tedarik Sıkıntısı yaşanması sebebiyle, tedarikçi tarafından arz edilen dogalgaz miktarlarında kısıtlama uygulanmaya başlanmıştır.

Bu kapsamda 1 Nolu Karton Üretim Hattımızda (KM1) dogalgaz tedarik kısıtlaması kaldırılıncaya kadar, 21.01.2022 tarihinden itibaren üretime geçici olarak ara verilmiştir.

Söz konu üretim hattında yeniden üretimine başlandığında kamuoyuna açıklama yapılacaktır. ”

Kartonsan’dan Büyük Bedelsiz
Kartonsan’dan Hisse Satışı
Kartonsan Teknik Analiz
Egeen Teknik Analiz
Otomotiv Sektörü Hisseleri
Fiyat Kazanç Oranı Düşük ve Yüksek Hisseler
Bedelsiz Potansiyeli Hesaplama
Vestel Temettü Dağıtma Tarihi ve Miktarı
Ford, VW Anlaştı: 1 Tonluk Ticari Araç Üretim, Tedarik ve Lisans Anlaşması
İndeks Bilgisayar BEDELSiZ Sermaye Arttırım Oranı ve Tarihi
Logo Yazılım’dan %300 Bedelsiz
Arena Bilgisayar’dan %212.5 Bedelsiz: Kaç Adet Hissem Olur?
İslami Esaslara Uygun 200’e Yakın Hisse
Federal Mogul’dan Bir Yatırım Daha
Naten-Esen-Magen Bilanço Açıklama Tarihleri ve Bilançolar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

UYARI: Burada yer alan yatirim bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatirim danismanligi kapsaminda degildir. Yatirim danismanligi hizmeti, araci kurumlar, portföy yönetim sirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müsteri arasinda imzalanacak yatirim danismanligi sözlesmesi çerçevesinde sunulmaktadir. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanlarin kisisel görüslerine dayanmaktadir. Bu nedenle burada yer alan bilgilere dayanilarak yatirim karari verilemez.