Home » Genel » Bu 4 Sektöre 2021’de Dikkat

Bu 4 Sektöre 2021’de Dikkat

Doğru Endeks, Doğru Sektör ve Doğru Hisse Seçimi Borsada Kazanmak için Önemlidir – 24.01.2021

Borsalar ralli yaparken yatırımcıların elde ettikleri kazançlar, yatırım yaptıkları endeks, sektör ve hisselere göre değişkenlik göstermektedir.

Dünya borsaları ralli yaparken yatırımcıların bu dönemde elde ettikleri kazanç hangi sektörde olduklarına göre çok değişkenlik gösterdi. Örneğin teknoloji ağırlıklı NASDAQ, 2020’nin başından 23.01.2021’e kadar %50 yükselirken aynı dönemde DJI %8, S&P500 endeksi ise %18 arttı. Nasdaq-100’de varlıkların %40’ından fazlası teknoloji sektöründenken finans sektörünün ağırlığı %2 civarında. Amazon, Google, Apple, Facebook gibi teknoloji şirketlerinin yükselişi haliyle Nasdaq yatırımcılarına doğru orantılı olarak kazandırdı. Örneği 2020’de ralli yapan Amazon dolar bazında %74 yükseldi.

Bu durum 2021’de de farklı olmayacaktır. Doğru endeks, doğru sektör ve hisse seçimleri yatırımcıların elde edecekleri kazançları doğrudan etkileyecektir. Tabi değişik sektörlerden hisse seçerek riski dağıtmak ta elbette faydalı olabilmektedir. Marketwatch’taki bir analize göre ABD’de aşağıdaki 4 sektör 2021 yılında öne çıkabilir:

Fintek: Covid19’la özellikle sosyal mesafenin korunması gereği ve uzaktan çalışma/eğitim ile birlikte finansta dijitalleşmenin önemi arttı. Mobil iletişim ve dijital teknolojiler parladı. Kredi kartı kullanımına yönelim, uzaktan ödeme, temassız ödeme, e-ticaret, perakende, dijital para kullanımı ve yatırım ile dijital bankacılık bu sektörü öne çıkardı. Paypal ödemelerde bitCoin’i kabul edeceğini açıklayınca kripto paralarda sert hareketler oldu. Birçok sektörden şirket satışlarında fintekten faydalanmaya başladı. Önümüzdeki dönemde de muhtemelen fintek hisseleri kazanç potansiyelini koruyacaktır.

KriptoPara: Chainlink’in Tanıtımı ve $link Analizi
$ Bazında 30’a Katladı


5G: Telekomünikasyon sektöründe büyük bir değişim yaşamaktayız. İçinde bulunduğumuz dönem 5G’ye geçişle büyük değişimlere ve inovasyonlara gebe. İnsanların evde kaldıkları süre uzadıkça görüntülü iletişim, uzaktan eğitim, Internet üzerinden film seyretmek, oyun oynamak, büyük miktarda verinin daha hızlı iletilmesini zorunluluk haline getirdi. 5G’ye ihtiyaç arttı. Bu süreçte muhtemelen eskimiş iletişim altyapısının 5G için yeniden kurulması, eski sistemlerin yenilenmesi ve mobil iletişim şirketlerinin satacakları hizmetler, birçok ilgili şirketin hisse senetlerinde büyük fırsatlar yaratacaktır. Zaten 2020’de de Türkiye’de ilgili sektör hisselerinde büyük yükselişler gördük. Geçiş zamanı yaklaşırken yatırımlar arttıkça muhtemelen 2021’de sektör hisselerindeki hareketlilik devam edecektir.

5G ile birlikte yenilenecek cihazlar sadece akıllı telefon, saat, tablet ve bilgisayarlardan ibaret olmayacaktır. Beyaz eşya ve elektronik sektöründe de başta TV’ler ve oyun konsolları olmak üzere yeni ürünler geliştirilecektir. Dolayısıyla pandeminin etkileri azalırken düşebilecek talepte 5G sebebiyle akıllı cihaz ve diğer elektronik ürünleri satan şirketlerin hisseleri de bundan olumlu etkilenebilecektir. Bulut-bilişim hizmeti veren şirketler ve chip tasarımcıları/üreticileri de öne çıkacaktır.

5G Hisseleri


Temiz Enerji/ Yeşil Enerji: Güneş enerjisi, rüzgar enerjisi ve hidroelektrik santrallerle elektrik üretiminin öneminin artacağı bir döneme giriyoruz. Alternatif enerjiye yönelimde Avrupa, ABD’ye göre öndeydi ve 2050 yılına kadar karbon-nötral bir kıta hedefi bulunmaktaydı. Örneğin İngiltere 2020’de elektriğin %50’lik kısmını rüzgar enerjisinden elde etti. Özellikle ABD seçimlerini demokratların kazanması ve kongrede çoğunluğu ele geçirmesi, Amerika tarafında da bu konunun önemini arttırarak daha çok gündemde kalmasını sağlayacaktır. Bu durum elektrikli araçlara yönelimi de arttıracaktır.

Genel olarak enerji sektöründen 2021’de iyi performans beklenebilir. 2020’de ekonomiler daraldıktan sonra 2021’de ülkelerin ekonomik açıdan büyüyeceği tahminleri yapıldı. Şayet üretim ve tüketim artacaksa enerji kullanımı da artacaktır.

BiyoTeknoloji / Sağlık: Pandemi sebebiyle en çok öne çıkan sektörlerden birisi de biyoteknoloji ve sağlık sektörü oldu. Koronavirüs sebebiyle yapılan çalışmalar, virüsün tespit edilmesinden, aşı ve ilaç geliştirilmesi, uygun tedavi yöntemlerinin bulunmasına kadar birçok alt-sektörü ve hisseleri etkiledi. Sadece 2021’de değil orta-uzun vadede biyoteknoloji, ilaç üretimi ve sağlık sektörü önemini korumaya devam edecektir. Pandemi boyunca diğer sağlık sorunları ile yeterince ilgilenemeyen insanlar, ertelenen konularda yardım almak isteyecekleri için sağlık ve ilaç sektörlerinin hisselerinde hareketli bir yıl olabilir.

Sektörlere Göre Borsadaki Şirketler
KriptoPara: Ripple’ın Kurucusundan Önemli Açıklamalar
Sağlık Sektöründe Uzaktan Teşhis, Tedavi, Bakım ve Bilişimle Büyüme: RTALB, GLRYH
Güneş Enerjisi Santrali İhaleleri: Aksa Enerji’den Açıklamalar
Güneş Enerjisi Santrali İhaleleri (YEKA-3) Esenboğa Elektrik’ten Açıklamalar
Karel, TOGG’un Elektrikli Araç Tedarikçisi Listesinde
İslami Esaslara Uygun 200’e Yakın Hisse
Fiyat Kazanç Oranı Düşük ve Yüksek Hisseler
Bist Temettü Endeksi Hisseleri – Alınan ve Çıkarılan Hisseler
Vestel Temettü Dağıtma Tarihi ve Miktarı
Ford, VW Anlaştı: 1 Tonluk Ticari Araç Üretim, Tedarik ve Lisans Anlaşması
Logo Yazılım’dan %300 Bedelsiz
İndeks Bilgisayar BEDELSiZ Sermaye Arttırım Oranı ve Tarihi
Arena Bilgisayar’dan %212.5 Bedelsiz: Kaç Adet Hissem Olur?
ORGE BEDELSiZ Sermaye Arttırım Oranı ve Tarihi
Bedelsiz Potansiyeli Hesaplama
Sektörlere Göre Borsadaki Şirketler
Enerji – Elektrik Sektörleri
Bu Hisseye Dikkat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

UYARI: Burada yer alan yatirim bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatirim danismanligi kapsaminda degildir. Yatirim danismanligi hizmeti, araci kurumlar, portföy yönetim sirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müsteri arasinda imzalanacak yatirim danismanligi sözlesmesi çerçevesinde sunulmaktadir. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanlarin kisisel görüslerine dayanmaktadir. Bu nedenle burada yer alan bilgilere dayanilarak yatirim karari verilemez.