Home » Genel » Bitcoin ve Diğer Kripto Paralar Sert Düştü: Önemli Hareketli Ortalama Değerleri

Bitcoin ve Diğer Kripto Paralar Sert Düştü: Önemli Hareketli Ortalama Değerleri

Bitcoin, Ethereum, XRP Ripple gibi kripto paralarda hafta sonu sert düşüşler yaşandı. Coinbase’in halka arzı ile yaklaşık $65.000’da zirve yapan Bitcoin Pazar sabahı $51.817’a kadar düştü. Dijital paralardaki çakılmanın sebebi tam olarak bilinemezken olası nedenleri aşağıda sıraladık ve teknik bir değerlendirme yaptık. İncelediğimiz bazı kripto paralar için yayınladığımız verilerle, çok kısa vadeli önemli üssel hareketli ortalamaların altlarına düştükleri görülecektir.

Haber tarihi: 18.04.2021

Kripto Paralar Neden Düştü?
Geçtiğimiz hafta çoğu kripto para, tarihlerinin en yüksek fiyatlarını görmüştü. Bazılarına göre aşırı yükselen dijital paralarda KAR realizasyonları oldu. Kimine göre ise uzun vadede görülebilen olağan sert düşüşlerden birisiydi. Sosyal medyada dolaşan ve resmi kaynaklara dayanmayan bazı haberlere göre ise ABD’de dijital paralar yoluyla kara para aklama konusunda inceleme başlatılabilme ihtimali satışlara sebep oldu.

Galaxy Digital şirketinin kurucusu Michael Novogratz’a göre bu düşüş kaçınılmazdı. “Coin’in halka arzıyla piyasalar çok heyecanlanmıştı. BSV, XRP ve DODGECOiN gibi paralarda sert yükselişler olmuştu. Bunlar işaretti”.

Tesla 1.5 Milyar $’lık Bitcoin Aldı. Bitcoin Rekor Kırdı.

Bitcoin Dijital Para – Teknik Analiz – BTC/USD Kripto Para – Saatlik Hareketli Ortalamalar ve Grafik 19.04.2021

Teknik Değerlendirme
Teknik açıdan baktığımızda son günlerde gelen satışlar sebebiyle fiyatlar önemli hareketli ortalamaların altına düştü. Başta Bitcoin, Ethereum, Ripple XRP, ChainLink, Cardano ADA, Tron TRX, Stellar XLM olmak üzere çoğu dijital para saatlik olarak 200 saatlik hareketli ortalamaların da altına geriledi. Sonraki dönemlerde yükseliş açısından değerlendirildiğinde bu durum bir zayıflık işareti olarak düşünülebilir. Bundan sonraki ataklarda kısa vade için her kripto parada, altında kaldıkları 22, 50, 100 ve 200 saatlik (günlükler için de benzer mantık geçerli) hareketli ortalamalar, direnç görevi yapacaktır ve sırayla geçilmeleri gerekecektir.

Saatlik olarak sert düşüş sonrası incelediğimiz bazı dijital paralarda TOBO formasyonunun (Ters-Omuz-Baş-Omuz, Reverse Shoulder-Head-Shoulder) oluşmak üzere olduğu da görülmektedir. Aşağıda bazı grafiklerde bunu görebilirsiniz. Bu seviyelerde görülen formasyonlarla boyun çizgisi aşıldığı takdirde destek olarak çalışıp çalışılmayacağına bakılmalıdır. Aynı şekilde yukarı doğru tepkilerde önemli ortalamalar aşılır ve destek olarak çalışırsa daha uzun vadeli bakılabilir.

Görüntünün daha karmaşıklaşmaması için aşağıdaki grafiklerimizde sadece hareketli ortalamalar ve göstergeler (MACD ve RSI) bulunmaktadır. Kırılması gereken trend çizgileri bu sebeple gösterilmemiştir.

Bitcoin ve Önemli GüNLüK Üssel Hareketli Ortalama (HO) Değerleri
Gün içinde bir ara $55.692’daki 50 günlük üssel hareketli ortalamanın altına düşen Bitcoin, daha sonra toparlanmaya başladı. Türkiye saati ile 23.37’de $55.955’dan işlem görmekte olan Bitcoin’in 50 günlük üssel HO’nun üstünde kalması önemli olacaktır. Diğer önemli üssel HO değerleri:

– 22 günlük üssel hareketli ortalama: $58.951
– 100 günlük üssel HO: $48.824
– 200 günlük üssel HO: $38.272

Ethereum Dijital Para – Teknik Analiz – ETH Kripto Para – Günlük Grafik 18.04.2021

Ethereum ve Önemli GüNLüK Üssel Hareketli Ortalama Değerleri
Gün içinde $1948’a kadar düştü. Şu sıralar $2222’dan işlem görüyor. Ethereum için önemli üssel hareketli ortalama değerleri:

– 22 günlük üssel hareketli ortalama: $2136
– 50 günlük üssel HO: $1941
– 100 günlük üssel HO: $1675
– 200 günlük üssel HO: $1293

Ripple XRP ve Önemli GüNLüK Üssel Hareketli Ortalama Değerleri
Gün içinde 1,16$’a kadar düştü. Şu sıralar $1,35’dan işlem görüyor. XRP Ripple için önemli üssel hareketli ortalama değerleri:

– 22 günlük üssel hareketli ortalama: $1,1865 (1 dolar 18 cent gibi düşünelim)
– 50 günlük üssel HO: $0,885
– 100 günlük üssel HO: $0,6827
– 200 günlük üssel HO: $0,5270

XRP Ripple Dijital Para – Teknik Analiz – XRP/USD Kripto Para – Saatlik Üssel Hareketli Ortalamalar ve Grafik 19.04.2021
Tesla, Bitcoin’le Araç Satışını Durdurdu
Japon Bilgisayar Oyunu Şirketi 100 milyon Dolarlık Bitcoin Aldı
Ethereum Borsa Yatırım Fonları, Kanada’da Al-Sat’a Açıldı
Kripto Parada Tarihi Adım – İlk Halka Arz: Coinbase
İslami Esaslara Uygun Hisseler
Fiyat Kazanç Oranı Düşük ve Yüksek Hisseler
Bedelsiz Potansiyeli Hesaplama
Vestel Temettü Dağıtma Tarihi ve Miktarı
Ford, VW Anlaştı: 1 Tonluk Ticari Araç Üretim, Tedarik ve Lisans Anlaşması
Jantsa’dan Yüksek Bedelsiz
İndeks Bilgisayar BEDELSiZ Sermaye Arttırım Oranı ve Tarihi
Logo Yazılım’dan %300 Bedelsiz
Arena Bilgisayar’dan %212.5 Bedelsiz: Kaç Adet Hissem Olur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

UYARI: Burada yer alan yatirim bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatirim danismanligi kapsaminda degildir. Yatirim danismanligi hizmeti, araci kurumlar, portföy yönetim sirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müsteri arasinda imzalanacak yatirim danismanligi sözlesmesi çerçevesinde sunulmaktadir. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanlarin kisisel görüslerine dayanmaktadir. Bu nedenle burada yer alan bilgilere dayanilarak yatirim karari verilemez.