Home » Genel » Bilişim/Yazılım Sektöründe Sert Yükseliş

Bilişim/Yazılım Sektöründe Sert Yükseliş

Bilişim/Yazılım Sektörü (23.03.2020): Bilişim ve özellikle yazılım sektöründe bazı şirketlerin hisse senetleri neden yükseliyor? Koronavirüs salgını sebebiyle evlere kapanan halkın ihtiyaçlarının bir kısmını uzaktan erişimle karşılamaya başlaması, bilişim sektörünün önemini tekrar ortaya koydu. Salgından olumsuz etkilenmemek için İnternet üzerinden alış-verişler artmaya başladı. Örneğin perakende sektöründen Migros gibi şirketlerin bu durumdan pozitif etkileneceği beklentisi satın alındı. Restoranlarla ilgili yapılan düzenlemeler sonrası sadece evlere servis verilmesine izin verildi. Halkın bankalarda fazla vakit geçirmemesi için şubelerde çalışma süresi azaltıldı ve ATM‘lerle ilgili düzenlemeler yapıldı. Muhtemelen bankacılık işlemlerinin bilgisayar ve akıllı telefonlarla uzaktan yapılmasına talep arttı. Milli Eğitim Bakanlığının okulları tatil etmesi sonrası geçici olarak web üzerinden uzaktan eğitime geçildi. Akıllı cihazlarla iletişim arttı. Özellikle çocuklar hem birbirleriyle iletişim hem de eğlence için dijital uygulamalara yöneldi.

Bütün bunlar bilgisayar ve yazılım sektörünün önemini bir kere daha ortaya koydu. Bununla birlikte hisse senetlerinde görülen birkaç günlük sert hareketlerin, (sektör farklı şekilde dikkat çekmesine rağmen) geçici olabileceği de unutulmamalıdır. Volatilitenin iyice arttığı böyle bir dönemde bugün borsada işlem görmekte olan bilişim/yazılım şirketlerinin performansları aşağıdaki şekilde olmuştur:

Bilişim/Yazılım Sektörü Hisseleri Yükseliyor – Koronavirüs Salgını Devam Ediyor (23.03.2020)

İlginizi Çekebilir: >> Koronavirüse Rağmen Hareketlenen Sektör ve Hisseler


Amerika’da da özellikle Amazon ve WalMart gibi perakende devlerinin online talepleri karşılamak amacıyla yeni iş alımları (100.000 kişilik) yapacaklarını belirtmesi bizim piyasada da konuşulmaya başlandı. CVS eczaneler zinciri aynı şekilde eleman alacağını (50.000 kişi) bildirdi. İş görüşmelerini de uzaktan yapacağını belirtti. Ancak bilişim/yazılım sektöründe herhangi bir talep artışı olup olmadığı ya da ilerde ne düzeyde olacağı durumu, belirsizliğini koruyor. Böyle bir talep olsa dahi bilançolara yansımasının zaman alacağı unutulmamalıdır. Öte yandan dünya piyasalarındaki sert düşüş sonrası bu sektördeki hisseler de çakıldı. Muhtemelen son birkaç güne ait hareketler bu düşüşlerin tepkisi olabilir.

İlginizi Çekebilir: >> Smartiks Yazılımın Halka Arzı ve Hisse Satışı

Yatırımcıların temkinli olarak her şirketi kendi özelinde incelemesi ve salgın sebebiyle ortaya çıkan volatiliteyi de dikkate alarak hareket etmesi akıllıca olacaktır. Borsa geleceği fiyatlar. Bizim de yakından takip ettiğimiz ve beğendiğimiz yazılım şirketlerinden kront, kfein, fonet ve logo geçmişte güzel bilançolar açıkladılar. Peki gelecekte durum nasıl olur? Kısa, orta ve uzun vadede bu şirketlerin bilançolarında ne gibi değişiklikler olabileceğini düşünmek, mevcut durumun şirket büyümelerine ne ölçüde katkı yapacağı, yatırım kararlarımızda önemli rol oynayabilir. Son olarak bilişim ve özellikle yazılım sektörünün öneminin her dönem artacağına şüphe yoktur (Hayatımızın belki de her noktasına girmiş olan bu teknolojinin kullandığı alanlardan en önemlilerinden birisi olan otonom araçları düşünün). Dolayısıyla orta ve uzun vadede sorun olmasa gerek.

Borsa Kodu – Şirket Fiyat Değişim Yüzde
KRONT KRON TELEKOMUNIKASYON 14.26 9.95
ALCTL ALCATEL LUCENT TELETAS 12.3 9.92
FONET FONET BILGI TEKNOLOJILERI 5.34 9.88
SMART SMARTIKS YAZILIM 5.59 9.82
ESCOM ESCORT TEKNOLOJI 1.46 9.77
DESPC DESPEC BILGISAYAR 3.61 9.73
KFEIN KAFEIN YAZILIM 9.53 9.67
ARENA ARENA BILGISAYAR 8.61 8.99
DGATE DATAGATE BILGISAYAR 5.66 5.99
KAREL KAREL ELEKTRONIK 11.78 5.75
INDES INDEKS BILGISAYAR 6.42 4.56
NETAS NETAS TELEKOM. 8.79 4.39
ARMDA ARMADA BILGISAYAR 12.35 4.13
LINK LINK BILGISAYAR 16.52 3.77
LOGO LOGO YAZILIM 50.7 3.77
PAPIL PAPILON SAVUNMA 7.22 -1.1
ARDYZ ARD BILISIM TEKNOLOJILERI 11.41 -2.4
PKART PLASTIKKART 5.61 -4.92

İlginizi Çekebilir: >> Kafein Yazılımdan Sermayesine Göre Büyük Miktarda Hisse Satışı

Fiyat Kazanç Oranı Düşük ve Yüksek Hisseler
5G Hisseleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

UYARI: Burada yer alan yatirim bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatirim danismanligi kapsaminda degildir. Yatirim danismanligi hizmeti, araci kurumlar, portföy yönetim sirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müsteri arasinda imzalanacak yatirim danismanligi sözlesmesi çerçevesinde sunulmaktadir. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanlarin kisisel görüslerine dayanmaktadir. Bu nedenle burada yer alan bilgilere dayanilarak yatirim karari verilemez.