Home » Genel » Aygaz’dan Yurt Dışı Ortaklığı

Aygaz’dan Yurt Dışı Ortaklığı

Aygaz, Bangladeş’te bulunan ve faaliyet alanı sıvılaştırılmış Petrol Gazı (LPG) temini, dolumu ve dağıtımı olan United LPG Ltd. şirketine ortak olduğunu açıkladı. Sermayesi yaklaşık 1.210.000 dolar olan şirketin %50’sine ortak olan AYGAZ, bunun için 605.000 USD ödediğini bildirdi. Aygaz hisseleri en yüksek 19.58 TL’yi gördükten sonra günü %4.33’lük yükselişle ve 18.57 TL fiyatla kapattı. Önceki gün ise 17.80 TL ile tavan olmuştu.

(Tarih: 20.01.2021):

>> AYGAZ’ın 20.01.2021 Tarihinde KAP’a Gönderdiği Açıklama:
5 Mart 2019 tarihli özel durum açıklamamızda; Bangladeş’te kurulu United Group ile Bangladeş pazarına yönelik olarak LPG temini, dolumu ve dağıtımı konularında faaliyette bulunmak üzere, eşit yönetim esaslarına dayalı bir ortaklık oluşturulması (‘Ortak Girişim Şirketi’) ve gerekli yatırımların yapılması amacıyla, United Enterprises & Co. Ltd. (‘Satıcı’) ile Şirketimiz Aygaz A.Ş (‘Alıcı’) arasında United LPG Ltd. hisselerinin %50’sinin satın alınmasına ilişkin bir Hisse Devir Sözleşmesi imzalandığı kamuya açıklanmıştı.

Gelinen aşamada, Hisse Devir Sözleşmesi’nde belirlenen ön koşulların gerçekleşmesiyle birlikte, 50.000.000 Taka (yaklaşık 605.000 USD) hisse alım bedelinin Satıcı’ya nakden ve peşinen ödenmesi ile hisse devir işlemi tamamlanmıştır. Ayrıca, tarafların haklarını düzenleyen Ortaklık Sözleşmesi ve Ortak Girişim Şirketi ile United Group arasında Ortak Girişim Şirketi’nin faaliyet göstereceği bölgelerden birisi için Arsa Kira Sözleşmesi ve Geçiş Sözleşmesi de imzalanarak yürürlüğe girmiştir.

Ortak Girişim Şirketi’nin adının United Aygaz LPG Ltd olmasına ve yönetim kurulunun, 3 üyenin Aygaz A.Ş’yi, diğer 3 üyenin ise United Enterprises & Co. Ltd.’i temsil edecek şekilde toplam 6 kişiden oluşmasına karar verilmiştir.

Ortaklık Sözleşmesi’ndeki gerekli şartların gerçekleşmesini takiben 5 Mart 2019 tarihli açıklamamızda belirtilen Ortak Girişim Şirketi’nin öngörülen yatırımları taraflarca belirlenecek takvim doğrultusunda gerçekleştirilecektir.

Konuya ilişkin önemli gelişmeler yatırımcılarımızla paylaşılacaktır.

KAP Linki: https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/903378

İnceleyin: >> AYGAZ Temettü Dağıtım Tarihi ve Miktarı

İnceleyin: >> Tüpraş Temettü Dağıtım Tarihi ve Miktarı

>> AYGAZ’ın 5 Mart 2019 Tarihinde KAP’a Gönderdiği Açıklama:
Yurtdışında büyüme stratejimiz çerçevesinde, Bangladeş’te kurulu United Group ile Bangladeş pazarına yönelik olarak LPG temini, dolumu ve dağıtımı konularında faaliyette bulunmak üzere eşit yönetim esaslarına dayalı bir ortaklık kurulması (“Ortak Girişim Şirketi”) ve gerekli yatırımların yapılması amacıyla, United Group’a bağlı United Enterprises & Co. Ltd. (‘Satıcı’) ile Şirketimiz Aygaz A.Ş (‘Alıcı’) arasında, halihazırda LPG faaliyetleri için ön lisansa sahip olan ancak henüz faaliyete başlamayan bağlı ortaklığı United LPG Ltd. hisselerinin %50’sinin, hisse devir işlemlerinin tamamlandığı tarihte (“Kapanış”) nakden ve peşin olarak ödenmek üzere 50.000.000 Taka (yaklaşık olarak 625.000 USD) bedel karşılığı satın alınmasına ilişkin bir Hisse Devir Sözleşmesi (‘Sözleşme’) imzalanmıştır.

Kapanış, Ortak Girişim Şirketi’nin faaliyetleri için gerekli izinlerin alınması da dâhil Sözleşme’de belirlenen bazı ön koşulların gerçekleşmesine tabidir. Sözleşmede öngörülen ön koşulların 31 Mart 2020’ye kadar tamamlanamaması halinde sözleşme kendiliğinden fesih olacaktır.

Kapanış tarihinde ayrıca Sözleşme’nin ekinde yer alan Alıcı ve Satıcı arasında tarafların haklarını düzenleyen Ortaklık Sözleşmesi; Ortak Girişim Şirketi ile United Group arasında Ortak Girişim Şirketi’nin faaliyet göstereceği bölgelerden birisi için Arsa Kira Sözleşmesi ve Geçiş Sözleşmesi de dahil muhtelif sözleşmeler imzalanacaktır. Ortaklık Sözleşmesinde ise, Ortak Girişim Şirketi’nin ortak yönetimi amacıyla yönetim kurulu ve üst düzey yöneticilerin seçim esasları, taraflardan herhangi birinde kontrol değişikliği olması halinde hisse alım ve hisse satım opsiyonu mekanizmaları, sözleşmenin fesih koşulları gibi esaslar tanımlanmıştır.

Ortaklık Sözleşmesi’ndeki gerekli izinlerin alınmasını takiben başlanacak yatırımların ilk dört yılının finansmanı için, pazar ve satış gelişmelerine paralel ve kademeli olarak, ortakların payları oranında katılımı ile Ortak Girişim Şirketi’nin 75 milyon Amerikan Doları (USD) sermaye artırımı yapması ve 80 milyon Amerikan Doları (USD) uzun vadeli kredi ile finansman sağlaması planlanmaktadır.

Ortaklık Sözleşmesine taraf olacak United Enterprises & Co. Ltd. (UECL) 1978’de kurulmuş olup, aradan geçen yaklaşık 40 yıllık zamanda ülkenin en tanınmış şirketlerinden biri haline gelmiştir. UECL, enerji üretiminden sağlık, eğitim, emlak, inşaat, liman, iplik eğirme, uzmanlık hizmetleri, nakliye ve lojistik hizmetlerine kadar geniş bir yatırım portföyüne sahiptir.

KAP Linki: https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/745071

İnceleyin: >> AYGAZ Bilanço Açıklama Tarihi

İnceleyin: >> Bu 4 Sektöre Dikkat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

UYARI: Burada yer alan yatirim bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatirim danismanligi kapsaminda degildir. Yatirim danismanligi hizmeti, araci kurumlar, portföy yönetim sirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müsteri arasinda imzalanacak yatirim danismanligi sözlesmesi çerçevesinde sunulmaktadir. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanlarin kisisel görüslerine dayanmaktadir. Bu nedenle burada yer alan bilgilere dayanilarak yatirim karari verilemez.