Home » Genel » 5G Network Altyapısının Kurulmasında İngiltere’nin Huawei Kararı

5G Network Altyapısının Kurulmasında İngiltere’nin Huawei Kararı

5G Altyapısının Oluşturulması Konusunda İngiltere’nin Huawei Kararı

5G altyapısının oluşturulması ve gerekli cihazların temini konusunda Huawei şirketi ile ilgili karar vermesi beklenen ülkelerden İngiltere, bir süre önce olumlu karar verdi. ABD’nin baskısına rağmen İngiltere Huawei’nin bu alanda en ucuz ve en iyi teknolojiye sahip olduğunu belirterek kısmi onay verdi. Alınan karara göre Huawei şirketi, 5G için gerekli altyapı cihazlarının ya da baz istasyonlarının %35’inden fazlasını yapamayacak.

Daha fazla veri ve daha hızlı veri işlemeyi mümkün kılan 5G teknolojisi, otomatik araçlar ve akıllı cihazlar gibi birbirine bağlanarak iletişim kuran yeni teknolojilerin ayrılmaz bir bileşeni olarak görülüyor. İngiltere’de Johnson’un hükümeti 2025 yılına kadar 5G’yi tüm ülkeye getirme sözü verdi. 5G teknolojisinde lider olan ve aynı zamanda dünyanın en büyük akıllı telefon satıcıları arasında yer alan Huawei, güvenlik gerekçelerini öne süren ABD tarafından hedef haline getirildi. Ancak ürünleri genellikle Avrupalı rakipleri Nokia (NOK) ve Ericsson (ERIC) tarafından satılanlardan daha üstün ve daha ucuz olarak tanımlanmaktadır. Bazı uzmanlar, Huawei’nin başarısının bir kısmını Çin devletinden alınan uygun kredilere borçlu olduğunu belirtse de şirket bunu kabul etmiyor.

İnceleyin: >> Yazılım Hisselerinde Sert Yükseliş

İngiltere hükümeti, Huawei gibi “yüksek riskli satıcıların” bütün güvenlik açısından kritik altyapılardan, güvenlik açısından kritik temel ağ fonksiyonlarından ve askeri yerler ile nükleer santraller gibi hassas konumlardan hariç tutulacağını söyledi. Şirket ayrıca ağ ekipmanı ve baz istasyonlarının % 35’ini sağlamak veya ağ trafiğinin % 35’ini taşımakla sınırlandırılacak. Yetkililer, alınan bu önlemlerle tedarik zincirinin yarattığı potansiyel riskin azaltılacağını ve siber suçlular veya devlet destekli saldırılarla ilgili çeşitli tehditlerle mücadelenin mümkün olacağını düşünmekteler.

Birleşik Krallık ve diğer birçok pazarda ağ işleten telekom şirketi BT’nin sözcüsü, hükümetin kararının “endüstri için önemli bir açıklama ve netleştirme olduğunu” söyledi. Huawei’nin cihazlarını çekirdek ağlarında kullanmadığını açıkladı.

Three isimli bir başka mobil şebeke operatörü, duyuruyu gözden geçirdiğini söyledi. İspanyol Telefonica’nın (TEF) İngiltere markası O2’nin de sahip olduğu ağ altyapısının % 1’inden daha azında , Huawei ürünlerinin kullanıldığı belirtildi. O2, ana tedarikçileri olan Nokia ve Ericsson ile çalışmaya devam edeceğini açıkladı.

Vodafone (VOD) ise, Huawei ekipmanını, ağının çekirdek kısımlarında kullanmadığını söyledi. Bir sözcü, şirketin, kararı ve ağının geri kalanındaki potansiyel etkisini inceleyeceğini ve herhangi bir parçayı çıkarması gerektiğinde yetkililerle çalışacağını belirtti.

ABD’li yetkililer ise güvenilmeyen satıcıların, 5G ağının herhangi bir bölümünü kontrol etmelerinin güvenli olmayacağını belirterek İngiltere ile güvenilir olmayan satıcı bileşenlerinin 5G ağlarından hariç tutulmasıyla sonuçlanacak bir yol arayışına devam ediyorlar. Amerikalılar 5G altyapısının oluşturulmasında Huawei şirketini istemediklerini net bir şekilde belirtiyorlar. Ancak İngiliz Dışişleri Bakanı Dominic Raab, bir konuşmasında, alınan Huawei kararının “hem İngiltere içinde hem de ortaklarıyla son derece hassas istihbarat verilerini paylaşırken sorun olmayacağını ve kurulacak ağların yeterince güvenlik sunacağını belirtti.

Trump yönetimi, Pekin’in sisteme sızma ve gözetlemek için Huawei’nin kuracağı altyapıyı kullanabileceğini iddia ederek Huawei ürünlerinin tamamen yasaklanması için baskı yapıyordu. Bu durumun ABD-İngiltere istihbarat paylaşımının riske atılabileceği konusunda uyarılarda bulunmaktaydı.

Çin yasalarına göre Pekin yönetimi, Çinli şirketlere istediği doğrultuda hareket etmeleri için emir verebilmektedir. Ancak Huawei, Çin hükümetinin casusluk yapmasına yardım etme ihtimalini sürekli olarak reddetti.

Kaynak: https://edition.cnn.com/2020/01/28/tech/huawei-5g-uk/index.html

İnceleyin: >> Alcatel’den 2020’ye İddialı Giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

UYARI: Burada yer alan yatirim bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatirim danismanligi kapsaminda degildir. Yatirim danismanligi hizmeti, araci kurumlar, portföy yönetim sirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müsteri arasinda imzalanacak yatirim danismanligi sözlesmesi çerçevesinde sunulmaktadir. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanlarin kisisel görüslerine dayanmaktadir. Bu nedenle burada yer alan bilgilere dayanilarak yatirim karari verilemez.