Home » Genel » ABD’den Brezilya’ya 5G Baskısı

ABD’den Brezilya’ya 5G Baskısı

ABD, Brezilya’lı telekom şirketlerinin 5G ekipman alımlarında Huawei yerine rakiplerini tercih etmeleri durumunda Finansman Desteği teklif ediyor. (22.10.2020):
ABD hükümeti, Çin’in Huawei Teknolojilerini Brezilya’nın 5G pazarının dışında tutmak için atağa geçti. ABD Brezilyalı telekom şirketlerinin Huawei’nin rakiplerinden ekipman satın almalarını finanse etmeyi teklif etti. Yetkililer bunun için bir fon sağlandığını belirtti.

ABD’li üst düzey yetkililer, Brezilya’yı Brezilya’daki Çin yatırımlarını dikkatle izlemeye çağırdı. ABD, Pekin’in, Huawei’nin 5G teknolojisini satarak Latin Amerika’nın en büyük ekonomisinin üstündeki etkilerini genişleteceğini düşünüyor. Çin’in, Brezilya’da çok önemli bir hamle yaptığını ve ülkenin en büyük ticaret ortağı olmalarından endişelenen yetkililer, Çin’in Brezilya’daki yatırımlarını ve gelişmiş teknolojilerini yakından izlemeye çağırıyorlar.

Çin’in Brezilya Büyükelçiliği ise Twitter’da ABD’yi bu alanda bir tekel ağ olmaya çalışmakla suçladı. Ancakk çoğu ülkenin bağımsız kalacağına ve 5G ile ilgili kendi kararlarını vereceğine inandığını söyledi.

ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer, Pazartesi günü Brezilya ile varılan ticaret anlaşmalarının çelik, etanol ve şeker konusunda daha fazla müzakerenin önünü açacağını ve Washington Çin’in bölgedeki genişlemesine karşı bir ağırlık sağlamaya çalışırken daha fazla ABD yatırımını teşvik edeceğini söyledi.

Etkinlikte, “Brezilya’yı, Çin’i her türlü teknoloji, telefon ve 5G açısından dikkatle izlediğimizden emin olmak için birlikte çalışmaya teşvik ettik. Burada, Amerika Birleşik Devletleri’nde önlemler aldık; hareket etmeye devam ediyoruz ve Brezilya’nın da bizimle hareket etmesi konusunda büyük bir umut var. Brezilya’nın da Çin yatırımına dikkatli ve eleştirel bir gözle bakacağını umuyoruz.” dedi.

Washington, Huawei’nin yalanladığı bir iddiaya göre, Huawei’nin casusluk için Çin hükümetine veri vereceğine inanıyor.

Kaynak: Reuter’s
https://www.reuters.com/article/us-usa-brazil-trade/u-s-offers-brazil-telecoms-financing-to-buy-5g-equipment-from-huawei-rivals-idUSKBN2751TA

Yorum: Alcatel, Netaş, KArel, Türk Telekom, Türkcell, Aselsan, Kront, Turk Prysmian Kablo ve Sistemleri

ABD 5G konusunda Çinli şirketlerin avantajlı duruma geçmemeleri için baskılara devam ediyor. Daha önce İngiltere Huawei şirketine kısmen izin vermişti. Ancak ABD’nin açıklamalarından sonra kararından geri adım attı. İsveç, 21 Ekim 2020’de 5G telekom ihalelerinde Huawei ve ZTE şirketlerine ait ekipman kullanımını yasakladı. Türkiye’de ZTE ve Netaş ortak çalışırken Alcatel ise Çinli şirketlerin rakiplerinden olan Nokia ile bağlantılı. Bunun iç piyasadaki etkilerini mevcut verilerle dünyadaki durum ile kıyaslamak doğru olmasa da en azından bir süre dış piyasalarda Nokia’nın avantajlı olacağı ortada. ABD’nin 5G ve telekom konusundaki hassasiyeti veri ve sistem güvenliğinin ne kadar önemli olduğunun bir göstergesi. Bu alanlarda çalışan ve borsada işlem göre yerli şirketlerimiz Karel elektronik, Netaş Telekomünikasyon, Alcatel, Kron Telekomünikasyon, Turk Prysmian Kablo ve Sistemleri, Aselsan, Türk Telekom ve Türkcell’in yaptığı işler, güvenlik açısından da kritik öneme sahiptir. Yazılım şirketleri de yerli yazılım desteği ile bu alanda önemli katkılar yapacaktır.

Borsanalist’in anlık yorumlarından faydalanmak için takip ediniz.
Twitterdan Takip için: >> Borsanalist

İnceleyin: >> Mobil İletişim, Haberleşme ve Telekomünikasyon Hisseleri Nasıl Hareket Ediyor?
İnceleyin: >> Bilişim/Yazılım Hisselerinde Sert Yükseliş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

UYARI: Burada yer alan yatirim bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatirim danismanligi kapsaminda degildir. Yatirim danismanligi hizmeti, araci kurumlar, portföy yönetim sirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müsteri arasinda imzalanacak yatirim danismanligi sözlesmesi çerçevesinde sunulmaktadir. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanlarin kisisel görüslerine dayanmaktadir. Bu nedenle burada yer alan bilgilere dayanilarak yatirim karari verilemez.