Home » Genel » Merkez Bankasının Faiz İndirmesi Durumunda Hangi Sektörler Olumlu Etkilenir?

Merkez Bankasının Faiz İndirmesi Durumunda Hangi Sektörler Olumlu Etkilenir?

Merkez bankasının 25 Temmuz 2019’daki toplantısında faizleri indireceğine kesin gözle bakılıyor. Gelişmekte olan birçok ülkenin faizlerde indirim yaptığı bu dönemde analistler indirim oranları konusunda tahminlerde bulunuyor. Genel görüş 200-300 puanlık indirim gelebileceği şeklinde olmakla birlikte 600 puana kadar indirimleri gündeme taşıyanlar bile var.

Peki faizlerdeki indirim öncelikle hangi sektörleri etkiler? Yüksek faiz döneminde piyasada büyük durgunluk yaşayan OTO ve GYO sektörleri ilk etapta olumlu etkilebilir. Bankacılık sektöründeki hisseler ise yaşanan yükselişle bu gelişmeyi önceden satın almaya başlamış gibi görünüyor. Olumlu etkilenebilecek bir diğer sektör de muhtemelen beyaz eşya sektörü olacaktır. Mobilya, yatak gibi ev eşyaları ticareti yapan şirketlerle, tekstil sektörü ve elektronik cihaz satan şirketler de piyasanın canlanmasından olumlu etkilebilirler.

Faiz indirim oranı dövizde bir hareketliliğe sebep olacak mı? ABD’de FED’in de yaklaşık aynı dönemde faizlerde indirim yapacağı beklentisi bulunmakta. Normal şartlar altında bu gelişme bizi de gelişmekte olan ülkelerdeki gibi pozitif etkilemelidir. Türkiye’de faizlerde beklentiler ölçüsünde bir indirim olduğu takdirde muhtemelen fazla bir dalgalanma yaşanmayacaktır. Ancak Türkiye’de agresif bir indirim yapılırsa FED faiz indirse dahi dolar fazla gevşemeyebilir. Ayrıca geçtiğimiz yıl, 2019 yılı için yapılan tahminlerde FED’in 3 defa faizleri yükseltebileceğinin konuşulduğu da unutulmamalıdır. Yani FED’in verdiği mesajlar ve aldığı kararlarda ciddi değişiklikler olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

UYARI: Burada yer alan yatirim bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatirim danismanligi kapsaminda degildir. Yatirim danismanligi hizmeti, araci kurumlar, portföy yönetim sirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müsteri arasinda imzalanacak yatirim danismanligi sözlesmesi çerçevesinde sunulmaktadir. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanlarin kisisel görüslerine dayanmaktadir. Bu nedenle burada yer alan bilgilere dayanilarak yatirim karari verilemez.