Home » Genel » ABD Vadeli İşlemler Borsası ve ALTINda Yükseliş

ABD Vadeli İşlemler Borsası ve ALTINda Yükseliş

(24.03.2020) Amerika Merkez Bankası FED, dün ucu açık varlık alım kararını (QE) açıkladıktan sonra borsalar bugün adeta uçuşa geçti. Dün ilk önce yukarı hareketlenen ancak senatodaki mali paketin yeterli oyu alamaması düşen borsalar beklenen tepkiyi bugün verdi. ABD vadeli işlemler piyasında endeksler %5’ten fazla yükseldi. Seans açıldığında da aynı durum olursa NASDAQ kendisini 200 haftalık hareketli ortalamanın üstüne atmış olacak. Bist100 de aynı şekilde yükselerek kritik 88.000 puanın üstüne çıktı. Güne önce başlayan Asya piyasalarında da sert yükselişler vardı. Japonya Merkez Bankasının varlık alımı kararı ve özellikle de hisse senedi alma ihtimali ile Nikkei %7.13 ve Güney Kore KOSPI eneksi ise %8.6 yükselmişti.

Emtiada Durum: Aşağıdaki tabloda görüldüğü gibi petrol, altın, gümüş ve bakırda da önemli yükselişler var. FED kararı öncesinde sert geri çekilme gördüğümüz altın nihayet beklenen tepkiyi verdi. Ancak bunda ana sebep İsviçre’de bulunan ve dünyanın en büyük rafinerileri arasında bulunan 3 altın ayrıştırma fabrikasında Koronavirüs salgını sebebiyle çalışmaya ara verilmesi olabilir. Muhtemelen aynı ihtimal ilerleyen günlerde başka rafineri ya da altın madenleri için de değerlendirilecektir. Altın şu anda $1641 düzeyinde.

Haberin link:
https://www.reuters.com/article/precious-refining-argor/update-1-three-swiss-gold-refineries-suspend-production-due-to-virus-threat-idUSL8N2BG3ZJ

FED’in Ucu Açık Varlık Alımı Kararı Sonrasında Borsalar Adeta Uçtu (24.03.2020)

Petrol fiyatlarında görülen %20’den fazla düşüş ile Avrupa ve ABD borsaları dünü aşağıda görüldüğü gibi sert düşüşlerle kapatmıştı. Ancak ABD vadeli işlemler borsasındaki endeksler güne yükselişle başladılar. Uzak doğu borsalarıyla başlayan yükseliş, Avrupa borsaları ile devam ederken ABD vadeli endekslerinin yükselişe devam etmesi, ABD borsasının da yükselişle başlama ihtimalini arttırıyor.

Avrupa ve Uzak Doğu Borsalarında Sert Düşüş – (09.03.2020)

Vadeli İşlemler Borsalarında Yükseliş – (10.03.2020)

Avrupa Borsaları Yükseliyor – (10.03.2020 – saat:13.00)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

UYARI: Burada yer alan yatirim bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatirim danismanligi kapsaminda degildir. Yatirim danismanligi hizmeti, araci kurumlar, portföy yönetim sirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müsteri arasinda imzalanacak yatirim danismanligi sözlesmesi çerçevesinde sunulmaktadir. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanlarin kisisel görüslerine dayanmaktadir. Bu nedenle burada yer alan bilgilere dayanilarak yatirim karari verilemez.